Substancje cz.8 (Etylowanilina, E524,491,442,161b,133,553b,162,509,1105,575)

Wodorotlenek sodu (E524)- związek syntetyczny, otrzymywany poprzez działanie wapnem gaszonym na węglan sodu lub elektrolizę wodnego roztworu chlorku sodu. Substancja zakazana w Australii, a u nas podobno nie wywołuje skutków ubocznych.

Etylowanilina– czyli syntetyczna wanilia. Przez Europejskie Biuro Chemiczne oznaczona jako substancja szkodliwa symbolem R22- co krótko mówiąc oznacza – szkodliwa po połknięciu.

Monostearynian sorbitolu (E491)– w małych dawkach oczywiście nieszkodliwy, ale wg badań, w nadmiarze może spowodować powiększenie wątroby i opóźnienie wzrostu. Niepożądane skutki zauważono również w płucach. Jasne, że w nadmiarze wszystko może nam zaszkodzić, pytanie tylko na jaką skalę? Jak bardzo w nadmiarze zaszkodzi nam jabłko, a jak monostearynian sorbitolu? Podobno przekroczyć dopuszczalną dawkę jest bardzo łatwo, następuje to już po spożyciu 150g czekolady.

Fosfatydy amonu (E442)-substancja stabilizująca. Syntetyk powstający w wyniku działania amoniakiem na kwasy tłuszczowe. Określona dawka dziennego spożycia i substancja zakazana w Japonii, u nas bezpieczna i nie powoduje skutków ubocznych.

Luteina (E161b)– niezwykle ważny przeciwutleniacz, niezbędny naszym oczom. Występuje naturalnie głównie w warzywach i owocach. Nie jest wytwarzany przez nasz organizm, dlatego musimy przyjmować go z pokarmem. Ale, czy na pewno musi to być syntetyk?

Błękit brylantowy (E133)-Jeden z najbardziej niebezpiecznych barwników. Powinny go unikać osoby z zespołem jelita nadwrażliwego oraz dzieci. Substancja jest kancerogenna. Bardzo słabo wchłaniany i wydalany w postaci prawie niezmienionej. Może być dodatkiem do past do zębów.

Talk (E553b)– Używany do wyrobów ogniotrwałych i jako materiał drogowy. Może powodować nowotwory, guzy, kaszel, problemy z oddychaniem.

Betanina (E162)– czerwień buraczana. Ze względu na obecność azotanów, nie powinno się go podawać dzieciom, ale jest to składnik bezpieczny i całkowicie wydalany z organizmu.

Chlorek wapnia (E509)– Nadmiar może spowodować podrażnienie błony śluzowej, odnotowano też przypadki zaburzenia rytmu serca. Substancja względnie bezpieczna.

Lizozym (E1105)-Posiada właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Może jednak wywoływać bóle głowy i reakcje alergiczne.

Lakton kwasu glukonowego (E575)– Uznany za bezpieczny. W nadmiarze może powodować przeczyszczenie (biegunkę).

Możesz również polubić…