Substancje cz. 7 (E150d,101,306,475,417,414,904,551)

Karmel amoniakalno- siarczynowy (E150d)– Ograniczona dawka dziennego spożycia, po jej przekroczeniu może wywoływać nadpobudliwość i rozwolnienie. Jest toksyczny dla szczurów. Otrzymywany jest w wyniku podgrzewania cukrów w obecności kwasu siarkowego i związków amonu.

Ryboflawina (E101)– Witamina B2, bezpieczna, o ile nie syntetyczna.

Mieszanina tokoferoli (E306)- konserwant uznawany za bezpieczny, tylko w przypadku nadmiernego spożycia może wywołać osłabienia, nudności wymioty. Tokoferole to witamina E. Jest to związek naturalny otrzymywany przez destylację parową roślin.

Estry kwasów tłuszczowych i poliglicerolu (E475)- Nieco dłużej metabolizowane niż tłuszcze, zakazane w Australii i Japonii. Ograniczona dawka dzienna, składają się z wielu związków nie tylko naturalnych, ale również syntetycznych.  Poliglicerol to związek chemiczny (E476).

Guma tara (E417)- Zakazana w USA i Kanadzie. Nie ulega strawieniu i wchłonięciu w przewodzie pokarmowym, jednakże nie stwierdzono skutków ubocznych po jej zastosowaniu.

Guma arabska (E414)- bezpośredni kontakt z substancją może wywołać duszności, astmę, pokrzywkę. Substancja naturalna, pochodząca z drzewa Acacia senegal.

Szelak (E904)– Może wywoływać alergię kontaktową, ale poza tym jest bezpieczny. Sztuczny szelak otrzymywany jest przez kondensację aldehydu octowego. Naturalny szelak jest wydzieliną owadów, a właściwie ich odchodami 🙂

Dwutlenek krzemu (E551) – związek chemiczny, pozyskiwany z piasku. Uznawany za nieszkodliwy.

 

Możesz również polubić…